Прийнято за основу законопроект щодо посилення незалежності Національного банку України

19 травня 2015 о 14:46 - 1630

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Сьогодні, 19 травня 2015 року, Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розбудови інституційної спроможності Національного банку України (реєстраційний номер 2742).

 Законопроект з трибуни Верховної ради України представляв перший заступник Голови Національного банку Олександр Писарук.

 За його словами, ухвалення цього документа дасть змогу вивести роботу регулятора на якісно новий рівень ефективності. Адже незалежність центрального банку в реалізації грошово-кредитної політики та реальна законодавчо закріплена можливість регулятора визначати та реалізовувати монетарну політику – це необхідні умови для якісного виконання ним своїх функцій.

 Принципові зміни стосуються двох аспектів діяльності Національного банку – незалежності його як регулятора та трансформації системи його управління з метою підвищення її дієвості.

 “Ми не наполягаємо на отриманні регулятором непритаманних прав чи нових інструментів впливу. Ухвалення цього структурно важливого законопроекту – це перший крок на шляху до посилення незалежності регулятора, що є вимогою головного кредитора України – Міжнародного валютного фонду. По-перше, йдеться про встановлення фінансової незалежності центрального банку та посилення внутрішнього аудиту в Національному банку. По-друге, законопроект стосується якісних перебудов у роботі Правління та Ради Національного банку України”, – зазначив Олександр Писарук.

 

Також він додав, що представлений законопроект ураховує не тільки об’єктивні реалії України та вимоги МВФ, а й досвід країн з ефективними центробанками, які мають в арсеналі дієві механізми монетарної політики, що спроможні підтримувати фінансову стабільність в державі та спрямовувати грошово-кредитну політику на розвиток економіки.

 Олександр Писарук подякував народним депутатам України за законодавчу підтримку багатьох важливих питань. Зокрема, на законодавчому рівні посилено контроль за операціями банків з пов’язаними особами, удосконалено процедури розкриття кінцевих власників банків, посилено відповідальність менеджменту та власників банків за результати діяльності їх фінансових установ.

  Довідка.

 Законопроектом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розбудови інституційної спроможності Національного банку України (реєстр. 2742) передбачено посилення наглядових повноважень Ради Національного банку України, зокрема щодо проведення внутрішнього аудиту та здійснення контролю за ризиками. Передбачено скорочення кількості членів Ради Національного банку України до 9 осіб та встановлення винагороди за виконання членами Ради Національного банку України своїх функцій. Також передбачено скорочення кількості членів Правління Національного банку України до 6 осіб, включаючи Голову Національного банку України. Правління Національного банку України стане колегіальним органом з рівними правами усіх членів. Для більш оперативного прийняття рішень за окремими напрямами роботи центробанку будуть створені спеціальні комітети, яким будуть делеговані окремі повноваження Правління Національного банку України. Важливою новелою законопроекту є ліквідація неприпустимої норми, яка передбачає одночасне звільнення усіх членів Ради Національного банку та Правління Національного банку і може призвести до блокування роботи центробанку.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: