У Національному банку України презентували пам’ятні монети, уведені в обіг у 2014 – 2015 роках

18 травня 2015 о 14:36 - 2177

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


18.05.2015

 

 У рамках відзначення Міжнародного дня музеїв 18 травня 2015 року в Музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам’ятних монет, уведених в обіг у 2014 – 2015 роках.

 Участь у заході з боку Національного банку України взяли заступник директора Департаменту грошового обігу Оксана Галиць, начальник відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Тамара Лошманова, заступник начальника відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Вікторія Сузанська та директор Музею грошей Наталія Гордієнко.

 Як підкреслила Оксана Галиць, історія випуску Національним банком України пам’ятних монет почалася 20 років тому, коли в травні 1995 року було введено в обіг першу ювілейну мельхіорову монету, присвячену 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Вона зауважила, що першою монетою, відкарбованою на власному Монетному дворі на початку 1998 року, стала золота ювілейна монета “Київський псалтир”, присвячена 600-річчю створення унікальної пам’ятки писемності і мистецтва.

 

“Пам’ятні монети репрезентують державу на світовому рівні, дають уяву про її історію, традиції, культуру та сучасність, – сказала заступник директора Департаменту грошового обігу Оксана Галиць. – Загалом за двадцять років Національний банк України випустив в обіг 650 пам’ятних монет із золота, срібла та недорогоцінного металу”.

 

Вона розповіла, що тематика пам’ятних монет Національного банку є надзвичайно різноманітною: здійснюється випуск монет, присвячених видатним особистостям та історичним подіям, пам’яткам української історії, культурі спорту, природі тощо. На сьогодні налічується 31 серія монет: “Духовні скарби України”, “Відродження української державності”, “Видатні особистості України”, “Стародавні міста України”, “Пам’ятки архітектури України”, “Славетні роди України”, “Герої козацької доби”, “Княжа Україна”, “Флора і фауна України” та інші.

 Національний банк України щорічно вводить в обіг у середньому близько сорока пам’ятних монет. Протягом 2014 року було випущено 43 монети, у тому числі 16 – срібних, 10 – з біметалу та 17 – з нейзильберу. Загальний тираж монет у 2014 році становив 700,5 тис. штук, у тому числі з дорогоцінних металів – 100,5 тис. штук.

 З початку 2015 року вже введено в обіг 12 пам’ятних монет, у тому числі три – срібні та дев’ять – з нейзильберу, загальним тиражем 367 тис. шт. Загалом у 2015 рік передбачено випуск 36 пам’ятних монет України.

 Заступник начальника відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Вікторія Сузанська детально проінформувала представників засобів масової інформації про найцікавіші пам’ятні монети, уведені в обіг у 2014 – 2015 роках.

 

Вона розповіла, що у 2014 році Національний банк України випуском монет відзначив такі знакові події, як 200-річчя від дня народження видатного українського поета, художника, мислителя Тараса Шевченка; 120-річчя від дня народження Олександра Довженка; 70-річчя визволення України (наприклад монета “Корсунь-Шевченківська битва”); 180-річний ювілей Національного університету імені Т. Г. Шевченка. Було продовжено серію “Області України”, а серія “Видатні особистості України” поповнилася монетами, присвяченими київській княжні, середній доньці князя Ярослава Мудрого, Анні Ярославні; першому митрополиту Української автокефальної православної церкви, талановитому проповіднику, письменнику Василю Липківському; українському письменнику Остапові Вишні та багатьом іншим видатним особистостям нашої держави.

 “Серед монет 2015 року особливу увагу привертають три монети номіналом 5 гривень кожна – “Євромайдан”, “Революція гідності” та “Небесна сотня” серії “Героям Майдану”, яка увічнює пам’ять полеглих і події, що відбулися в Україні протягом листопада 2013 року – лютого 2014 року та увійшли в історію як Революція гідності, – сказала Вікторія Сузанська. – Нагадаю, що минулого року Національний банк України випустив пам’ятну медаль “Небесна сотня на варті”.

 За її словами, у цьому році планується відзначити випуском монет 150-річчя видатного релігійного і політичного діяча ХХ ст., митрополита Андрея Шептицького, 140-річчя одного з найвизначніших українських живописців кінця XIX – початку ХХ століття, гордості українського мистецтва – Олександра Мурашка. Пам’ятними монетами зі срібла та нейзильберу буде відзначено і 400-річчя Києво-Могилянської академії, яка дотепер створює і розвиває кращі національні традиції вищої освіти, сприяє формуванню національної еліти.

 Як наголосила начальник відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Тамара Лошманова, національний колорит українських монет та їх високий художній рівень викликають неабияке зацікавлення вітчизняної та міжнародної нумізматичної спільноти.

 “Наші пам’ятні монети користуються значним попитом в Україні та світі, про що свідчить статистика їх реалізації. Так у 2014 році Національним банком України реалізовано 707,7 тис. пам’ятних монет на загальну суму 52,1 млн. грн., а з початку 2015 року (станом на 01.05.2015) – 331,2 тис. пам’ятних монет на загальну суму 28,8 млн. грн.”, – зауважила Тамара Лошманова.

 Вона додала, що через коливання цін на банківські метали наразі відбувається гнучке формування цін на пам’ятні монети з дорогоцінних металів, тобто вартість пам’ятних монет щоденно актуалізується. Реалізація монет здійснюється територіальними управліннями Національного банку України та банками-дистриб’юторами, яким передається для продажу 41% та 31% тиражу пам’ятних монет з нейзильберу та дорогоцінних металів відповідно.

 Ознайомитися з поточною вартістю пам’ятних монет, а також пунктами їх продажу можна на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: