Переименование Днепропетровска целесообразно экономически

28 квітня 2015 о 14:28 - 4932

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Переименование Днепропетровска целесообразно экономически
Ім’я, сестро, і’мя!..
Х/ф «Д’артаньян і три мушкетери»

«Перемен, мы ждем перемен!» Якщо прийшов новий час в Україну, то чи не потрібно йому вже дійти і до кожного регіону, міста, селища, навіть домівки? Новий час, в якому все буде інакше (а в нашому випадку це може означати тільки одне – ліпше) вже зобов’язаний дійти і до ДНІПРОпетровська.

Щодо перейменування, – як знаку початку нового життя нашого спільного рідного міста, заперечень небагато.

Однак у Дніпропетровську щодо нього існують різні думки, – що неприємно вражає, різнополярні, – чи в Катеринослав, чи у Січеслав?

Перейменування очікуване, це відчувають багато городян, – потрібно вже прибрати з язиків та мап прізвище члена ВКП(б), КП(б)У і ЦВК СССР Г. І. Петровського.

Але ж на чию користь? І тут активних ДНІПРОпетровців розділяє суперечка: прихильники старовини згадують Катерину, прихильники стародавності – Запорізьку Січ.

Зупиняє в першу чергу фінансовий аспект. Чи вкрай потрібно міняти таблички та печатки установ, підприємств, учбових закладів, т. ін., коли на вулицях можна зустріти безпритульну дитину?

До речі, перейменування Ленінграду у Санкт-Петербург коштувало 2 мільйони карбованців (близько ста тисяч доларів). То чи не краще побудувати дитячий притулок?

Так, краще! Хай вже «вічно живий» залишається Григорій Іванович Петровський…

* * *

Але ми маємо честь запропонувати городянам ДНІПРОпетровська варіант перейменування, на яке майже не потрібні кошти.

Що потрібно – так це лише БІЛА ФАРБА.

Ну, ще комусь – ПЛАСТИЛІН.

Білою фарбою треба просто замалювати прізвище уродженця Харкова, члена ВКП(б) і т. п., «борця проти троцькістів, правих уклонистів та місцевих націоналістів», причетного до створення каральних органів радянської влади, автора афоризму «Нет никакой силы в мире, какая могла бы остановить наше могучее движение к коммунизму, по пути к которому ведет нас Компартия и вождь народов товарищ Сталин», – Петровського.

Тоді наше місто стане просто – ДНІПРО. У російському варіанті назви – ДНЕПР. Фарби в російському випадку прийдеться витратити ані на півкраплі більше, – хоча і прийдеться закреслити сполучну голосну «О», але нову назву нашого міста у обох варіантах, і українському, і російському, буде скорочено на 9 літер, тож в майбутньому витрати на фарбу покриються за рахунок економії… фарби, а ще – металу (на табличках), чорнил (на папері), об’ємних літер і т. п.!

А пластилін (чи що? можна навіть конкурс раціоналізаторів об’явити) потрібен, щоб зашпаклювати «Петровського» на печатках підприємств і установ.

І ще: у ДНІПРОпетровську (чи може вже краще казати «у ДНІПРі»?) є великий лакофарбовий завод, що випускає різні лаки, фарби, ґрунтовки, емалі промислового та побутового призначення. Поможемо вітчизняному товаровиробнику наростити збут та кількість працюючих?

* * *

Треба зізнатися, що не все так радісно, і навіть більше – гірко.

Справа не в тім, що після «роботи» з назвами можуть народитися поодинокі дивні найменування, як то «Дніпро……..ліфт» чи «Дніпро…..вські теплові мережі». Адже переважна більшість назв дорогих наших комунальних (тобто працюючих на міську казну, або тих, що з неї сьорбають) підприємств – «Дніпрогаз», «Дніпроенерго», «Дніпроміськелектротранс» – не зміниться. Приватні та центральні держустанови, як на нашу думку, самі за себе повинні подбати. Те ж стосується і назви області.

Коли ми говорили гірко, то мали на думці те, що згідно Конституції України (ст. 85 п. 29) найменування і перейменування населених пунктів належить до повноважень Верховної Ради України, і без розгляду цього питання на сесії ВР нічого в назві ДНІПРОпетровська поміняти не можна. Навіть якщо ми, дніпряни, 100% одноголосно виберемо для міста якусь іншу назву, ми не маємо повноважень перейменувати рідне місто, навіть згідно Статуту міста не можемо провести місцевий референдум (Статут територіальної громади м. Дніпропетровська, ст. 17 «Місцевий референдум» п. 4: «На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади»).

Єдиний вихід – вибрати до Верховної Ради України таких депутатів, які б зобов’язалися винести на розгляд ВР рішення про проведення у ДНІПРОпетровську референдуму з питання перейменування міста.

P. S.

Вспомнила этот текст, опубликованный 10 марта 2006 г. в №21 (210) газеты «Лица» и написанный мною в поддержку одного из тезисов предвыборной программы на выборах в горсовет Гражданского блока «ПОРА-ПРП».

Испугалась лишь, что вышеупомянутый завод «канул в лету».

Нет, жив, курилка! Более того – «краски Днепропетровского лакокрасочного завода по праву считаются самыми качественными отечественными красками».

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: