Зі святом Листопадового повстання

01 листопада 2011 о 15:50 - 1790

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Вітаю всіх українців зі Святом Листопадового повстання!

У цей знаменний День українці, у збройній боротьбі, взяли під контроль свої західноукраїнські споконвічні землі!

Дух борців за державність нашої нації витає над нами та кличе український народ повстати проти нової чужинської навали за Свободу, Справедливість, Добробут України!

Листопадовий чин (також Листопадова революція, Листопадовий зрив, Першолистопадове повстання) — військове повстання, організоване в ніч з 31 жовтняна 1листопада 1918 року Українською Національною Радою силами Українських січових стрільців в Королівстві Галичини і Волині, коронній землі Австро-Угорської імперії з метою встановлення влади.  

Переддень

Увечері 31 жовтня в Народному домі члени Національної Ради та Військового Комітету обговорити результати останніх переговорів Костя Левицького з намісником Гуйном про передачу влади українцям. Гуйн відмовився це зробити, посилаючись на відсутність вказівок з центру. Деякі учасники пропонували чекати маніфесту з Відня, проте представник Центрального Військового Комітету Дмитро Вітовский наполягав на збройному захопленні влади:

«Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, то завтра візьмуть його поляки»

Повстання

1 листопада 1918 р. на львівській ратуші був вперше піднятий державний синьо-жовтий прапор…

О четвертій годині ранку 1 листопада почалося повстання. Першими почали діяти загони поручика Цьокана. Він також повідомив у штаб, що австрійські, німецькі та угорські підрозділи дотримуються нейтралітету. Загін поручика Мартинця захопив ратушу, 75 стрільців хоружного Сендецького оволоділи намісництвом та арештували генерала Гуйна. Четар Трух зайняв комендатуру і арештував генерала Пфеффера, четар Огоновський зайняв і роззброїв міську поліцію. В 05:00 відключено міський телефон і міжнародну телеграфну лінію, захоплено радіо. До світанку зайнято всі вокзали. Вже на ранок у місті з'явилися українські патрулі з синьо-жовтими стрічками на шапках. На львівській ратуші було піднято синьо-жовтий прапор, виготовлений дружиною директора «Народної торгівлі» Марією Лазорко і встановлений 17-річним вістуном Степаном Паньківським. в 07:00 Дмитро Вітовський рапортував Костю Левицькому про зайняття Львова без жодних людських втрат. Тоді ж Військовий Комітет було перейменовано на Українську Генеральну Команду.

Підрозділами УСС було зайнято також Станіславів, Тарнопіль, Золочів, Сокаль, Раву-Руську, Коломию, Снятин, Печеніжин, Борислав та інші.

Вдень намісник Гуйн передав всю владу в Галичні свому заступнику українцеві Децикевичу, який, посилаючись на маніфест цісаря від 16 жовтня 1918 року, Українській Національній Раді. Надвечір Генерала Гуйна та чиновників австрійської адміністрації було відпроваджено потягом до Відня. Перед від'їздом генерал Гуйн сказав:

Мені старому здається, що справа не піде так легко, як почалася. Ваші противники — це завзяті люди.

Так, вже 1 листопада у Львові польським населенням міста почалася підготовка до відсічі «українського замаху». Польський штаб розмістився у Будинку техніків (по сучасній вулиці Горбачевського) та Школі імені Сенкевича (сьогодні — вул. Залізняка, 21). Під вечір 1 листопада наприкінці вулиці Коперніка з'явилися перші збройні вузли польського опору…

У пам'ять про Листопадовий чин в центрі Львова названо вулицю. Щороку, 1 листопада, в Україні відзначається День Листопадового чину.

Джерело: Вікіпедія

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: