Яких змін варто очікувати українцям у системі юстиції

18 січня 2021 о 12:00 - 997

verasta3verasta3


Яких змін варто очікувати українцям у системі юстиції

Для Міністерства юстиції України 2020-й рік став роком нових викликів та досягнень.

Про це повідомляє  прес-центр Міністерства юстиції України.

«Усі труднощі та перемоги, через які нам довелося пройти минулоріч, загартували нашу команду. Нам вдалося зробити значні кроки на шляху до розбудови системи юстиції. Та на 2021 рік ставимо перед собою не менш амбітні цілі, аби продовжити втілювати задумані плани у життя», – говорить Міністр юстиції України Денис Малюська.

Одна із перших таких цілей – оптимізація діючих та продаж вже законсервованих установ виконання покарань. Це дозволить отримати додаткові кошти для інвестування в будівництво нових сучасних слідчих ізоляторів та впровадження кращих умов тримання засуджених.

Разом із тим, у планах керівництва профільного відомства – налагодити механізм ефективного виправлення осіб без ізоляції від суспільства. Для цього, зокрема, очікується ухвалення Верховною Радою законопроєктів щодо альтернативних видів покарання.

Не менш важливими документами, які також цьогоріч очікують затвердження парламентом, – законопроєкти щодо підвищення гарантій прав потерпілих від насильницьких кримінальних правопорушень.

Передбачається, що компенсації від держави зможуть отримати люди, які мають важкі тілесні ушкодження, завдані злочином, жертви статевих злочинів, родичі і члени сімей тих, хто помер (йдеться про вбивство), а також неповнолітні діти, яким завдане психологічне або фізичне насилля.

Для цього необхідно створити Державний фонд відшкодування шкоди таким потерпілим, який буде наповнюватися за допомогою самих ув’язнених. Кожен ув’язнений, незалежно від вчиненого злочину, по-перше, буде сплачувати спеціальний збір на наповнення фонду для виплат потерпілим, по-друге, – на регреси. По-третє, усі кошти, які надійдуть від штрафів та виправних робіт інших злочинців як санкція, також будуть наповнювати цей фонд.

Крім того, у планах Мін’юсту на 2021 рік – продовжити роботу щодо врегулювання процедури медіації, вдосконалення діяльності третейських судів, створення в Україні суду присяжних, запровадження публічних консультації з громадськістю.

Разом із тим планується скасувати норми у законодавстві, які встановлюють мораторій на стягнення з боржників коштів, заборону накладення арешту на майно боржника.

«На сьогодні діє більше 10 таких мораторіїв, що призводить до невиконання судових рішень, та як наслідок, до порушення прав та законних інтересів стягувачів у виконавчому провадженні. Одним із мораторіїв, який найбільше впливає на стан виконання судових рішень, зокрема, є заборона на вчинення виконавчих дій щодо об’єктів права державної власності, які були включені до переліків, затверджених Законом України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», положення якого неоднозначно трактують навіть суди», – наголошує заступник Міністра юстиції Андрій Гайченко.

У 2021 році Мін’юст продовжить розширювати доступ до послуг судових експертів.

Ще одним із ключових завдань Мін’юсту на нинішній рік є вдосконалення процедур банкрутства. Зокрема, очікується ухвалення законопроєкту «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства».

З метою забезпечення належного виконання своїх міжнародних зобов’язань, зокрема виконання рішень Європейського суду з прав людини, планується продовжити законодавчу роботу, спрямовану на вирішення системних проблем, які призводять до порушення прав людини.

Надійна та доступна система державної реєстрації – завдання, яке Мін’юст розпочав втілювати минулоріч, та яке все ще потребує ґрунтовної роботи для його реалізації.

Триватиме робота й у напрямку трансформації системи нотаріату. Зокрема, щодо запровадження електронної системи нотаріату.

«Завдяки цифровізації нотаріальної діяльності вдасться відмовитись від ведення паперових книг обліку діяльності нотаріуса; зменшити кількість документів, які особа має подавати для вчинення нотаріальної дії; автоматизувати низку процесів у діяльності нотаріусів; вести нотаріальний архів у електронній формі тощо», – зазначає заступник Міністра юстиції з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Орлов.

Також серед планів Міністерства юстиції на 2021 рік – посилення правової спроможності громад шляхом реалізації правопросвітницьких програм, розширення доступу та спрощення процедур підтвердження права на безоплатну вторинну правову допомогу. Усе це має посилити ефективність системи надання безоплатної правової допомоги.

Нагадаємо, скоро відбудеться запуск програми «Взаємодія – національна платформа е-демократії.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: