У 2020 році Україна втратила 5% кадрів у сфері охорони здоров’я

07 квітня 2021 о 15:00 - 610
У 2020 році Україна втратила 5% кадрів у сфері охорони здоров’я

У 2020 році, внаслідок пандемії коронавірусної хвороби, кількість кадрів в сфері охорони здоров’я в Україні зменшилася на 5%. Середня зарплата в сфері охорони здоров’я виявилася значно нижчою за середню зарплату по країні, медики часто отримували мінімальну зарплату.

Про це свідчать дані з інформаційної записки «Вплив COVID-19 на працівників охорони здоров’я в Україні», підготовленої Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

В ході дослідження вдалося з’ясувати, що тимчасові доплати медикам, які працюють з хворими на Covid-19, частково виправили ситуацію для деяких працівників, однак вони викликали стурбованість через брак гарантій оплати праці, прозорості, підзвітності, різної винагороди за працю однакової цінності і подальшого посилення гендерного розриву в оплаті праці.

Експерти ООН звернули увагу на недостатню кількість засобів індивідуального захисту (маски, халати та ін.) та засобів дезінфекції. Особливо гостро ця проблема відчувається в сільських і постраждалих районах.

Організація також зазначила недолік послуг з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки медпрацівників. Також виявлено недостачу соціальних послуг для працівників охорони здоров’я з домашніми зобов’язаннями по догляду, гендерно обумовлене насильство на робочому місці, більш довгі години роботи і більш часті робочі зміни, нестача денного, щотижневого, річного відпочинку, недостача кімнат відпочинку, якы облаштовані належним чином.

Збільшене навантаження на медиків обумовлене ​​дефіцитом кадрів, особливо на сході України, вказується в звіті.

Також в ООН повідомили, що Covid-19 був доданий в список професійних захворювань, проте необхідне розслідування для доказу зв’язку з роботою. Розслідування було завершено лише у чверті випадків заражень, щодо яких надійшли повідомлення, а в трьох чвертях випадків зараження працівників охорони здоров’я не були визнані пов’язаними з роботою.

Станом на грудень 2020 року в Україні було зареєстровано 735 тисяч працівників охорони здоров’я, з яких 83% — жінки. Частка всіх державних витрат на охорону здоров’я в Україні виявилася нижче середнього показника в ВООЗ-Європі (3% ВВП в 2019), а прямі витрати приватних домогосподарств — вище середнього показника в ВООЗ-Європі (46% в Україні і 27% в Європі).

Серед працівників охорони здоров’я в Україні всього було зареєстровано 62 453 випадки зараження (52 754 жінки, 9 699 чоловіків), також зафіксовано 559 летальних випадків (377 жінок, 182 чоловіків).

В ході підготовки звіту експерти ПРООН провели 66 інтерв’ю з працівниками охорони здоров’я (жовтень 2020 року — початок лютого 2021 року). Також проводились зустрічі з лідерами профспілок та аналіз урядових даних.

Також ми писали: 28 мільйонів гривень доплати отримали COVID-медики Дніпропетровщини.

 

Поділитися: