Соціологічне дослідження щодо політичної ситуації в Україні: 2021 рік

18 лютого 2021 о 19:30 - 767
Соціологічне дослідження щодо політичної ситуації в Україні: 2021 рік

Український інститут майбутнього за сприяння «Нью Імідж Маркетинг Груп» у період з 27 січня  до 05 лютого 2021 року провів соціологічне дослідження щодо політичної ситуації в Україні.

Основні висновки дослідження викладаємо нижче.

Неправильний рух країни: Тарифи замість війни, влада втрачає своїх прихильників.

Напрямок розвитку країни більшість респондентів оцінює як НЕПРАВИЛЬНИЙ (74%). Лише 14% опитаних відмічають, що події в країні розвиваються у ПРАВИЛЬНОМУ напрямку.

Топ-8 найбільш актуальних проблем країни не змінилися у порівнянні з опитуванням, яке було реалізовано у червні 2020 року, однак зафіксовано одну суттєву відмінність: на перше місце топа постала проблема «ВИСОКИХ КОМУНАЛЬНИХ ТАРИФІВ, ВВЕДЕННЯ ТАРИФУ ЗА ТРАНСПОРТУВАННЯ» – 39% опитаних зазначили цю проблему, як найбільш актуальну.

За результатами дослідження, проведеного у червні 2020 року, перше місце посідала проблема «Війни/Військового конфлікту на Донбасі» – 36%, у даному дослідженні ця проблема посідає 4-е місце (28%), її також випередили проблеми щодо низького рівня заробітних плат/пенсій (36%) та корупція (35).

Так, на думку респондентів, саме корупція та не професійність влади є головними перешкодами до розвитку країни. Війна перестала бути ключовою перешкодою в масовій свідомості.

Довіра суспільства. Народ не проти перевиборів

Найбільше опитані довіряють ЗСУ (53%), українські ЗМІ ( 34%), патрульна поліція( 31%). Серед державних інституцій найбільш високий рівень довіри у Офісу Президента (21%).

Найнижчий рівень довіри зафіксовано до Антикорупційного суду (8%), Антикорупційних органів (НАБУ,САП) – 11%, Верховної Ради (12%) та судів в цілому (12%).

Серед окремих державних діячів та політиків найбільшу довіру зафіксовано до Президента В. Зеленського – 29% респондентів повністю або скоріше довіряють Президенту. Лідером президентських симпатій залишається чинний Президент Володимир Зеленський. Так, якби вибори Президента відбулися найближчої неділі, 25,2% респондентів ПІДТРИМАЛИ Б В. ЗЕЛЕНСЬКОГО ЯК КАНДИДАТА У ПРЕЗИДЕНТИ.

23% респондентів повністю або скоріше довіряють Ю. Бойко, 25% – Д. Разумкову.

Найвищі антирейтинги щодо рівня довіри зафіксовано у Ю. Тимошенко та П. Порошенка – сума відповідей «Цілком довіряю» та «Скоріше НЕ довіряю» становить 80% та 79% відповідно.

Суспільство єдиним виходом із ситуації бачить перезавантаження влади. Поки не можна говорити про те, що це процес незворотній, але для влади ситуацію можна вважати критичною.

Коронавірус: провал комунікації

41% респондентів відмічають, що коронавірус Covid-19 – ЦЕ РЕАЛЬНА СЕРЙОЗНА ХВОРОБА, 37% опитаних зазначає, що коронавірус Covid-19 – небезпечна хвороба, але його небезпека перебільшена, 15% респондентів вважає, що коронавірус – це звичайне захворювання на кшталт грипу/ГРВІ. Лише 3% опитаних відмічає, що коронавірусу взагалі не існує.

8% ГОТОВІ ЗРОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ НЕЗВАЖАЮЧИ НІ НА ЩО, 18% – готові зробити, але будуть враховувати країну походження вакцини, 9% – готові зробити, якщо вакцинація буде безкоштовною.

78% українців чітко розуміють про загрозу коронавірусу, а тому причина вкрай низького відсотку тих, хто готовий вакцинуватися лежить виключно в комунікаційній площині.

Регіональний зріз як ілюстрація кризи української влади

«Криза загальнонаціонального порядку» – у ключових регіонах посилилися місцеві еліти, а партійні бренди були використані лише як франшиза.

На питання «Чиї інтереси представляє місцева влада?», лише 26% відповіли «Населення». Показники «національних політичних партій» ще нижчі –13% (саме з цією цифрою і варто читати переможні пресрелізи СН, ЄС, Батьківщини, ОТЗЖ та інших). В те, що місцеве самоврядування може представляти інтереси президента вірять лише 9% опитаних. Проте 35% заявляють, що на місцях представлені інтереси «місцевих еліт» і ще 27% – великого бізнесу, представленого в регіоні. Тобто, менш ніж через півроку після місцевих виборів лише 25% впевнені, що обрані депутати, мери захищають їх інтереси.

На питання «Хто дієвіший у вирішенні питань в різних сферах життя у вашому регіоні?» понад 53% вибрали місцеву владу за всіма 8 напрямами. Показники президента знаходяться у діапазоні від 11 до 15%, Верховної Ради – від 14 до 20%. Показник Кабміну перевищує 20%.

Окремо варто відзначити питання інфраструктури (дороги, школи тощо). У компетентність уряду в інфраструктурних питаннях вірять 25% громадян, президента – 13%, ВРУ –14%. А ось укомпетентність місцевої влади – 69%. Це можна назвати вироком «піару ОП на дорогах».

Патерналізм або чи є загроза Майдану?

Половина населення країни відчуває обмеження своїх громадянських прав. Громадяни України завжди були готові до публічних акцій протесту, але зараз вектор уподобань схиляється до формату «посиджу вдома – натисну кнопку на клавіатурі».

Серйозним політичним потрясінням є рівень патерналізму в суспільстві. Лише 16% респондентів сподіваються на державу. Розраховують лише на свої сили 34% респондентів. Це надзвичайно високий за українськими мірками показник. Ще 41% розподілили відповідальність між собою і державою.

Низький рівень патерналізму створює запит на оновлення державної політики, її раціоналізацію або, як мінімум, аудит ефективності. Відсутність реакції на перераховане створює новий запит – повне перезавантаження влади. Ось це вже можна назвати «передмайданним станом суспільства».

Сьогодні Україна знаходиться на стадії запиту на раціональну та ефективну політику, — вважають автори дослідження.

Також ми писали: Кому з політиків довіряють українці згідно з опитуванням Центру Разумкова.

 

Поділитися: