Місцеві вибори: чому деякі будуть першими, а деякі – черговими (фото, відео)

06 вересня 2020 о 18:41 - 6803

verasta3verasta3


Місцеві вибори: чому деякі будуть першими, а деякі – черговими (фото, відео)

Ці та інші запитання обговорили учасники експертної дискусії «Місцеві вибори 2020: що варто знати сьогодні». У дискусії взяли участь народні депутати України, представник Державного реєстру виборців, представники асоціацій органів місцевого самоврядування, експерти, яку організував Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID DOBRE.

Чому деякі місцеві вибори будуть першими, а деякі черговими?

В Україні відбудуться чергові вибори до обласних рад. Натомість до районних рад відбудуться не чергові, а перші вибори. Це пояснюється тим, що старі райони ліквідували, а натомість створили нові. Також на перші вибори підуть об`єднані громади. За словами Олени Бойко, народної депутатки України 8-го скликання, наразі різниця між цими виборами – лише дата призначення.

«Була дискусія, чому у нас перші вибори призначені на всьому базовому рівні (до ОТГ – ред). Позиція Мінрегіону: у зв`язку з тим, що у нас нові адмінцентри і нові райони, тому і базовий рівень і йде на перші вибори. Звісно, не зрозуміло чому, наприклад, Ужгород, який не змінював своєї територіальної основи, має йти на перші вибори.

Це експертна дискусія, адже у нас є стаття 288 Виборчого кодексу, в якій говориться: «Перші вибори депутатів сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об`єднання територіальних громад, утворенні нових теродиниць, інших змін адмінтерустрою, в результаті яких утвориться новий орган місцевого самоврядування». 92 стаття Конституції України – терустрій змінюється лише згідно з законами України.

Щодо календарної різниці – це лише дата призначення перших чи чергових виборів. Чергові вибори відповідно до чинного законодавства – до 26 липня, перші – до 15 серпня. У всьому іншому законодавець зробив паралельні календарні процедури. Виборець практично не відчує зміни у тому, чи це перші, чи чергові вибори. Питання в іншому. Якщо законодавець визначає перші вибори як такі – чи буде це підставою для оскарження?».

Андрій Магера, заступник голови Центральної Виборчої Комісії у 2017-2018 роках висловив свою думку:

«Я хотів би ще наголосити на тому, наскільки Конституційним буде проведення будь-яких виборів 25 жовтня, крім чергових. Якщо подивитися 141 статтю Конституції, то там вказано, коли відбуваються чергові вибори. Це питання на сьогоднішній день не закрите.

Також я не знаю, наскільки було правильним утворювати всі без винятку територіальні комісії. Це є в прикінцевих положеннях закону. Зверніть увагу. У нас же області не помінялись. Для чого нам було утворювати обласні виборчі комісії?

Я не розумію логіки ЦВК, коли вони поутворювали їх зі словом «територіальна» в назві. Замовлення нових вивісок для комісій, замовлення нових печаток, витрати інші з державного бюджету України – не думаю що збоку законодавця це було правильне рішення».

Зміна виборчих адрес – забезпечення виборчих прав чи породження виборчого туризму?

Ще одним нововведенням, про яке варто знати сьогодні, є можливість змінювати виборчу адресу з місця прописки на фактичне місце проживання. Олександр Стельмах, керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців, зазначив, що з 1 липня до 20 серпня такою можливістю скористалося понад 9.000 громадян, і зауважив, що зміна виборчої адреси є постійною, тож діятиме не тільки на ці вибори.

Деякі спікери закцентували увагу на тому, що процедура зміни виборчої адреси ненадійна, адже не вимагає додаткових документів та підстав. Тож це може бути причиною маніпуляцій та навіть «накручування» кількості виборців на окремих територіях.

Ігор Абрам’юк, директор з розвитку, заступник керівника Виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад:

«Людина повинна мати можливість реалізувати своє виборче право. Маємо сигнали з невеликих приміських громад, які побоюються, бо там можна різко змінити результати виборів за рахунок сусідства з великим містом».

Своїми думками поділилися й інші експерти:

Олена Бойко зауважила, що з процедури зміни виборчої адреси прибрали вимогу про мотивовану заяву, і саме це викликає додаткові запитання. Натомість Олександр Стельмах, керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців, зазначив, що процедура, яка вимагала мотивувати своє звернення була ще більш ненадійною:

«Більша кількість таких зловживань була, коли виборці подавали ці документи. І тому не можна казати, що якщо ми повернемо документи, які мотивують – ситуація стане краще. Навпаки – стане гірше. Тому що стане крайнім працівник відділу ведення, який недогледів підпис, або чому договір оренди один схожий на інший і це буде звинувачення працівників відділу ведення, а проблема все одно залишається. Безумовно треба рухатися далі, і дивним виглядає, що людина є членом громади, голосує, а реєстр територіальної громади не містить даних про цю людину. Це не нормально».

Ольга Айвазовська додала, що для повернення мотивованих заяв необхідно врегулювати, хто буде відповідати за їхню перевірку:

«Відділ перевірки державного реєстру не зможе перевірити жоден документ наданий особою, тому що вони не мають на це повноважень, – зазначила Ольга Айвазовська. – Тому якщо ми хочемо мотивовану заяву і документи – ми маємо надати інструмент відділу ведення для перевірки цих документів. В іншому випадку це не має жодного сенсу. В той же час ми перешкоджаємо у реалізації виборчого права громадянам, які проживають в цій громаді».

Роман Лозинський, народний депутат України:

«Ми прекрасно розуміємо, що є позитивні сторони в цієї норми. Але є ризики і варто говорити відповідальність за порушення. Відповідно до статті 158 Кримінального кодексу, якщо виборець навмисно надає неправдиві дані до державного реєстру виборців – він може отримати строк від 2 до 4 років.

Якщо говорити про неправдиві відомості за змовою групи осіб (це те, на що мають звернути увагу правоохоронні органи), то термін уже від 7 до 10 років. Я би казав, що кожен повинен контролювати, слідкувати тенденції, які можуть бути загрозливими. Можливо, проводити просвітницькі та інформаційні кампанії».

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: