Місцеві вибори-2020: українці не поспішають змінювати місце голосування

09 вересня 2020 о 07:06 - 8739

verasta3verasta3


Місцеві вибори-2020: українці не поспішають змінювати місце голосування

Цього року українці вперше отримали змогу змінювати місце голосування на місцевих виборах: найближчі з них відбудуться вже 25 жовтня цього року.

Дотепер за межами місця реєстрації можна було обирати лише Президента і парламент. Цьогорічні зміни до Виборчого кодексу дають змогу змінити «виборчу адресу», не виходячи з дому, і при потребі – голосувати за новим місцем на всіх наступних виборах усіх рівнів.

Утім, українці змінюють місце голосування вдесятеро менш активно, ніж це було, наприклад, на минулих парламентських виборах. Експерти пояснюють це загальною тенденцією: в Україні виборці традиційно недооцінюють значення місцевих виборів та вплив обраної ними локальної влади на їхнє життя.

Понад 30 тисяч українців змінили свої «виборчі адреси» до місцевих виборів 2020 року станом на ранок 7 вересня – такі дані наводить Державний реєстр виборців за період з липня до вересня. Для порівняння, перед достроковими парламентськими виборами у липні 2019 року змінили місце свого голосування 280 тис. 922 українці, таку статистику наводила Центральна виборча комісія.

Таке різке, майже десятикратне, зменшення охочих голосувати на новому місці відбувається на тлі спрощення всіх необхідних для цього процедур. Більше того, українцям вперше дозволили змінювати місце голосування саме для місцевих виборів: в липні цього року Верховна Рада змінила відповідні норми у Виборчому кодексі.

Втім, українці ще мають трохи часу для того, щоб змінити «виборчу адресу» – до 10 вересня включно. Самі ж місцеві вибори в містах і селах України відбудуться одночасно – 25 жовтня.

Що потрібно для того, аби проголосувати в іншому місці?

Зміна «виборчої адреси»: як це зробити

Раніше українці, які хотіли віддати свій голос не за місцем реєстрації, змінювали місце голосування лише на одні вибори. І на кожне наступне голосування були змушені проходити цю процедуру наново, а то й змінювати свою виборчу дільницю через суд.

Зараз закон дає змогу змінити «виборчу адресу»: тобто перенести місце свого голосування на всі наступні вибори, доки не виникне потреба змінювати місце голосування знову. Однак таку можливість призупиняють на період від реєстрації кандидатів і до завершення голосування, щоб люди не змінювали «виборчу адресу» масово в інтересах певного кандидата і не їхали голосувати з дому в інше місце як «виборчі туристи».

Для зміни «виборчої адреси» є дві процедури:

Онлайн. Вона значно швидша і простіша за умови наявності у виборця «цифрового підпису». Якщо його немає – його також можна оформити, не виходячи з дому, через сервіс «Приват24». Якщо це неможливо, то доведеться зібрати пакет документів та принести його до одного з українських Центрів сертифікації.

Потім на сайті Державного реєстру виборців треба знайти «Особистий кабінет» (правий верхній куток), а в ньому обрати «Заяви та запити», а вже в них – «Звернення щодо зміни виборчої адреси».

Сайт запропонує заповнити анкету, яку треба буде завізувати цифровим підписом.

На електронну пошту, вказану в анкеті, щонайменше через добу надійде лист-підтвердження про те, що ваша «виборча адреса» змінилася. Або ж можна час від часу заходити на сайт Держреєстру виборців і дивитися на зміну «виборчої адреси» в «особистому кабінеті».

У місцевому відділенні реєстру виборців. Потрібно прийти до такого відділення (найчастіше воно розташоване в райдержадміністрації або біля неї) з паспортом, написати заяву про зміну «виборчої адреси» та додати до неї копію документа, який би підтверджував реальне місце проживання (не за місцем реєстрації). Таким чином можуть визначити собі постійне місце голосування і ті громадяни України, які ніде не зареєстровані, пояснюють у Держреєстрі виборців.

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: