Куди йдуть податки: в Україні запрацював податковий калькулятор

29 жовтня 2020 о 19:22 - 1392
Куди йдуть податки: в Україні запрацював податковий калькулятор

Експерти Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна створили податковий калькулятор «Рахунок від держави».

Увівши розмір своєї чистої заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено за різними видатками.

Уведені дані є конфіденційними, їх не збирають та ні в який спосіб не обробляють. Середньостатистичний мешканець Дніпропетровщини, який працює, у 2020 році матиме середню
чисту зарплатню 9.433 грн/місяць, що дорівнює 113.200 грн/рік. Із цієї суми він заплатить 83,9 тис. грн податків і отримає 87,7 тис. грн чистого доходу (якщо скласти ці дві суми, то  виходить більше ніж 113,2 тис. грн, але з чистої заробітної плати вже вирахувано податки, які за працівника сплачує роботодавець).

«Перед тим, як виплатити зарплатню, роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші вираховують з того, що  заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це – податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 72 % розширеного бюджету 2020 (центрального і місцевих бюджетів та бюджет пенсійного фонду), якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д.», – говорить Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.

Цього року жителі Дніпропетровщини сплатять 113,6 млрд грн податків.

«Навіть якщо люди розуміють, що наповнюють бюджет своїми податками, більшість із них не орієнтується, який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі», – підкреслює Дмитро Боярчук.

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. Основною статтею видатків українського платника податків довгий час є утримання пенсіонерів. У  2020 році середньостатистичному жителю Дніпропетровщини утримання пенсіонерів обійдеться в 37,6 тис. грн, або 45 % від сплачених податків. «Безоплатна» освіта коштуватиме 8,8 тис. грн/рік, а «безоплатна» медицина в середньому – 5,3 тис. грн/рік, що трохи більше, ніж витрати на відсотки, сплачені за державними запозиченнями (4,8 тис. грн) та видатки на правоохоронні органи (5 тис. грн).

Калькулятором можна скористатися за посиланням.

Поділитися: