«Були постійні тахікардії, з’явилося відчуття страху» — ексклюзивне інтерв’ю з жінкою, що поборола COVID-19

12 жовтня 2020 о 17:45 - 2507
«Були постійні тахікардії, з’явилося відчуття страху» — ексклюзивне інтерв’ю з жінкою, що поборола COVID-19

«Лица» взяли інтерв’ю в пані, що вже стала на шлях одужання від коронавірусної інфекції. З особистих причин вона побажала зберегти анонімність. Разом із нею на самоізоляції перебували чоловік та неповнолітня дочка. Про симптоми хвороби, тестування та особливості життя на карантині далі в нашому матеріалі.

Які були перші симптоми хвороби? Коли ви запідозрили, що це коронавірус?

В мене піднялася температура до 38°C без будь-яких інших симптомів. Це взагалі для мене не властиве явище: за мої 45 років бувало кілька разів, але під час запалення легень та гнійної ангіни. Під час грипу вище 37,2°C ніколи не підіймалася, а тут грипу немає, а температура є! До того ж ломить тіло й неможливо ходити — ноги не тримають. Зрозуміла, що це інтоксикація.

На 4-й день ми з чоловіком втратили смак та нюх. У чоловіка навіть температури не було, але коли він кілька разів чхнув, відчув в легенях сильний біль. Відразу ж зробили КТ — виявилася двостороння пневмонія. Хоча вже пройшло 2 тижні (на момент інтерв’ю — прим. ред.), а кашлю немає. Лікар-пульмонолог попередив: підлість коронавірусної пневмонії в тому, що її не побачити на звичайному рентгені, не можна «почути» зі стетоскопом — вона проходить без симптомів, поки не дасть ускладнень.

У дитини взагалі немає жодних симптомів, вона добре себе почуває.

Ви звернулися до сімейного лікаря за направленням на аналізи чи здали в лабораторії за власною ініціативою? Якщо другий варіант, то де і за якою ціною? Ваші чоловік та дочка здавали тест разом із вами?

Здали на 3-й день (хвороби — прим. ред.), за власною ініціативою, в Мечникова, безкоштовно. Ми з чоловіком здали в неділю. Дитина в понеділок залишилася вдома на самоізоляції як можлива контактна особа. Коли прийшов наш результат — зробили дитині, про всяк випадок, бо розуміли: перебуваючи поруч із нами, вона не могла не захворіти. У неї виявився позитивний результат: я відразу розповіла лікарю та класному керівнику — клас закрили на карантин.

Десь через тиждень чоловікові зателефонували із санстанції і поставили багато питань: коли захворів, коли здав тест, які симптомі, чи на самоізоляції він тощо. Жінка дуже здивувалася, що хворіємо ще ми з дитиною, адже інформації щодо нас у неї немає. Я запитала лікаря: «Чому про чоловіка знають, а про нас — ні?», вона відповіла: «Тому що він працює, у нього офіційний лікарняний, тому й контроль, а ви з дитиною не працюєте».

Що вам сказали в лікарні Мечникова після того, як ви отримали позитивний результат? Може, запропонували госпіталізацію чи виписали певні ліки?

У лікарні нічого не сказали, тільки телефоном повідомили, що тест позитивний і забрати його повинен хтось здоровий, а не ми. Я подзвонила лікареві, довела до відома. Вона призначила противірусні препарати й антибіотики, промивати ніс, пити більше чаю з вітаміном «С» та багато води — мінімум 3 літри на добу. Також сказала пильнувати за власним станом: якщо почнеться задишка та більше ніж 24 вдихи за хвилину — викликати швидку та їхати в стаціонар. Госпіталізують тільки «важких», із легким та середнім ступенем — ні.

Як протікала ваша хвороба?

Протягом перших днів я описувала свій стан у щоденнику:

День 1:

Нездужання відчула в п’ятницю (25.09.2020). Просто ломить у тілі, немов перед грипом, пече голова, як після морозу. Температура 37,4°C, слабкість. Увесь день у ліжку, спала.

День 2:

26.09 (субота), температура — 37,2 – 38,2°C. Болить усе тіло, кості, шкіра, м’язи; волосся боляче розчісувати, грудна клітина й таз «розламуються». Сидіти, лежати — боляче. Ходити неможливо — ноги не тримають, таз «розламаний». П’ю Кетанов, багато чаю й води — сушить! Одноразово — пронос.

День 3:

27.09 (неділя), температури немає. Легше. Кріпатура у м’язах (ходити важко, до рук щось узяти складно — все дуже важке). Адськи болить спина, особливо хребет (неначе намазали скипидаром — пече). Запідозрили негаразди. Здали ПЛР. + (результат позитивний — прим. ред.)

День 4:

28.09 (понеділок). Зникли нюх та частково смак. Температури немає. Слабкість, запаморочення, кріпатура, хребет пече, голова болить, нудить. Болять кишки.

День 5:

Політ нормальний! Температури немає. Слабкість, ломота, пронос, нюху немає.

День 6:

Без змін.

День 7:

Після двох днів Лопераміду проносу немає. Усе інше — без змін.

Дні 9-10:

Були постійні тахікардії, з’явилося почуття страху.

З дня 11 і по сьогодні (день інтерв’ю — прим. ред.):

Краще. Температури, нежиті, кашлю та чогось іншого немає. Тільки слабкість, запаморочення, трохи сплутана свідомість з першого дня й постійно хочеться спати.

Чи загострилися від COVID-19 у вас чи вашого чоловіка якісь хронічні хвороби?

З приводу загострення поки що рано говорити, мінімум 1-2 місяці повинно пройти. Але в мене проблеми із серцем, й воно кілька днів тривожило (були сильні тахікардії, задихалася). У чоловіка знайшли пневмонію за допомогою КТ, хоча немає симптомів.

Не могли б ви розказати, як справлялися з побутовими проблемами під час самоізоляції? Наприклад, купували продукти.

У чоловіка стан був кращий за мій, тому він із дочкою готував їсти та мив посуд. До магазину не ходили, рятувалися тим, що було куплено раніше: крупами, макаронами, пельменями, м’ясом. Нікому нам було продукти купувати, а лякати сусідів ми не стали. Тільки одного разу чоловік сходив до найближчої аптеки. Сміття виносив вночі, щоб не контактувати із сусідами.

Як ви підтвердите, що повністю одужали, перш ніж повернетеся до нормального ритму життя?

Сьогодні (в день інтерв’ю — прим. ред.) дитині знову зробили ПЛР: педіатр направила до лікарні — безкоштовно. Нам же сказала терапевт: «Або йти до приватної клініки, або дочекатися повного одужання та на роботу». А як дізнатися, коли хворієш без симптомів?

Педіатр пояснила, чому нас терапевт відправляє на платні тести. За її словами, навантаження дійсно велике, результатів чекають по 10 днів. Хто з лікарів встиг своїх пацієнтів «всунути», ті йдуть на тест (безкоштовно — прим. ред.), а хто не встиг — підуть до приватних лабораторій. Дуже обмежують: не більше 20 осіб на місяць, і це на всі 5 амбулаторій. Нічим не допоможеш: це розпорядження адміністрації, а їй «спустили» з міністерства.

То й як ви плануєте зробити в цій ситуації: підете до приватної лабораторії чи будете домагатися безкоштовного тесту?

Якщо чесно, не знаю. Сваритися бажання немає. Будемо, напевно, здавати імуноглобулін (кров): чи є в крові вірус і чи він активний.

Які поради для профілактики чи боротьби із коронавірусом ви можете дати нашим читачам?

Із власного досвіду: якщо тяжко дихати, ломить і т. д. — лежати на грудях: легені розкриваються й стає легше. Пити багато чистої води незалежно від наявності хвороби, тоді у випадку захворювання організму буде простіше боротися та до ускладнень може не дійти.

Звісно ж, дотримуватися санітарних рекомендацій. За можливості 2-3 зупинки ходити пішки, уникаючи скупчення людей. Берегти себе та тих, хто оточує, тому що спочатку COVID-19 безсимптомний, і ви, самі того не знаючи, можете заражати інших.

Укріплювати імунітет. Не займатися самолікуванням і сподіватися, що можна кілька відлежатися, і все минеться. Більшість з тих, хто в тяжкому стані, лікувалися самі й думали, що це не страшно і це грип, а «ковід» — це страшилка та казка. Багатьох врятувати не вдалося, бо люди вели активну діяльність замість дотримання постільного режиму. Цим вони ускладнювали перебіг хвороби, а коли ставало запізно, лікарі вже не могли допомогти.

Вірус — це жорстока реальність, наслідки якої можуть бути страшними. Головне зрозуміти, що він є, і навіть при невисокій температурі, навіть якщо немає ознак грипу, а тільки ломка (а тим більше якщо втратили нюх, як ми на 4-й день), — терміново дзвонити лікарю.

Усім здоров’я та розсудливості.

Наша редакція бажає героїні та її родині наснаги у боротьби із COVID-19 та міцного здоров’я в майбутньому. Ми сподіваємося, що ці слова переконають скептиків у реальності загрози й змусять передивитися своє ставлення до норм суспільної гігієни та епідеміологічної безпеки.

Також ви можете прочитати, що за словами головного лікаря Сергія Риженка, реанімація лікарні ім. Мечникова для хворих на COVID-19 переповнена втричі. Останній великий спалах коронавірусу відбувся у ТОВ «Дніпрогаз».

Поділитися: