Ми, ліквідатори, добра не бачимо

03 січня 2012 о 11:27 - 857

Шановні друзі, редакція газети «Лица»!

Я, Шляховий Микола Якович, 1949 р.н., учасник ліквідації аварії  на ЧАЕС 1 кате­горії, інвалід 2 групи. Мешкаю у селі Троїцьке Павлоградського району Дніп­ропетровської області. Звертаюсь до вас з великим проханням, щоб через шпальти вашої газети підтримати моїх колег, які у цей час голодують у великих містах, відстоюючи свої права на те, щоб жити по-людськи – бо вони це заслужили.

Я б дуже хотів бути разом з ними, так як ми були на ліквідації аварії, але здоров’я не дозволяє, та й сімейні обставини не з кращих.

Мені дуже боляче слухати наших можновладців Тігіпко і Азарова, що ми одержуємо пенсії по 30-40 тис., отримуємо компенсації за втрату здоров’я по 700 тис., і так хочеться сказати їм: «Ну як же так, ви ж грамотні люди! Ми вимагаємо пенсії по нашому Закону «Про статус і соціальний захист населення, яке постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС». А це по ст. 50 – додаткова пенсія по втраті здоров’я – по 2 групи 75% від прожиткового мінімуму (800 – 75% = 600 грн.) і по ст. 54 Закону:

— інвалідам 1 гр. – 10 прожиткових міні­му­мів – це 8 тис. грн.;

— інвалідам 2 гр. – 8 прожиткових мініму­мів – це 6,4 тис. грн.;

— інвалідам 3 гр. – 6 прожиткових мініму­мів – це 4,8 тис. грн.

Де ж тут 30-40 тис. грн. пенсії?

А якщо в них є такі факти, то в них є влада – хай і розберуться.

Коли сталася ця трагедія на Чорно­бильській АЕС, ми не роздумували їхати чи не їхати на ліквідацію. Мені воєнком вручив повістку і сказав, щоб через три дні я був у розташуванні військової частини в м. Біла Церква.

В день від’їзду на ліквідацію аварії у мене померла мама. Я звернувся до воєнкома з цього питання. Він сказав: «Даю одну добу на захоронення, а через добу, щоб був в розташуванні військової частини».

66 днів я приймав участь у ліквідації на ЧАЕС. Виконував роботи на 3-му енергоблоці по обеззараженню території.

Набравши оптимальну дозу опромінен­ня, був направлений за місцем призову.

В результаті – 2 група інвалідності і віч­не поневіряння по судах, щоб добитися виплати пенсії, яка гарантується Законом України «Про соціальний захист населення, постраждалого від аварії на ЧАЕС».

На даний час у мене на руках п’ять(!) рішень Павлоградського міськрайсуду, де першим пунктом стоїть: «…Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Павлоградському районі щодо не проведення перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії Шляховому М.Я. в розмірі, передбаченому статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Другим пунктом стоїть: «Зобов’язати управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплатити пенсії згідно Закону України».

У мене сьогодні на руках 4 Постанови Дніпропетровського апеляційного адмініст­ративного суду, в яких усі 4 рішення первинного суду підтримуються. 5-те рішення досі на розгляді в апеляційному суді.

Але, маючи рішення судів, які вступили в дію, я, як отримував пенсію в розмірі 1.600 грн., так і отримую.

Під тиском інвалідів-чорнобильців Тігіпко і Азаров пішли на прийняття Постанови Кабінету Міністрів №1210 від 23 листопада 2011 року. На всю Україну Президент Янукович, Азаров і Тігіпко оголосили, що пенсії інвалідів-чорнобильців з 1 січня 2012 року підвищаться в 2-3 рази. Коли подивитися на цю постанову, ті формули (які і раніше були при нарахуванні пенсій), залишили пенсії майже ті самі. Уряд просто гарантує пенсії:

— для 1 групи – 285% прожиткового мінімуму, це 2.280 грн;

— для 2 групи – 255% прожиткового мінімуму, це 2.040 грн;

— для 3 групи – 225% прожиткового мінімуму, це 1.800 грн.

60% пенсії інваліда-чорнобильця піде на ліки – то мені хочеться спитати Тигіпка і Азарова: для чого тут формули для розрахунку, коли є  Закон України, де чітко вказано:

— 1 група – 10 прожиткових мінімумів;

— 2 група – 8 прожиткових мінімумів;

— 3 група – 6 прожиткових мінімумів?

Є ступені захворювання – звідси і роз­мір пенсії. Знову обман, знову хитрощі – тільки б не виплачувати по Закону.

Хотілось би ще запитати в них: чому це я, як інвалід другої групи, одержую на оздоровлення 120 грн. на рік(!!!), а депутат Верховної Ради – 36 тис.грн. На якій це він був ліквадіції, що так пошкодив здоров’я?

Держава повинна надавати нам, ін­валідам, путівки на оздоровлення щорічно. По статистиці, ми одержуємо тільки 10% на рік. Зате ми маємо право на компенсацію середньої вартості путівки. Якщо я протягом двох років не отримував путівки, то маю право отримати компенсацію в розмірі аж (!!!) 250 грн.

Я прожив свої 62 роки, я завжди любив свою Україну, я пішов на її захист, на захист свого народу, я знаю, що я повинен був це зробити, і я зробив. Але мені сьогодні так тяжко усвідомлювати, що є люди в моїй Україні, які не рахуються ні з чим! Вони можуть ігнорувати Закони України, не виконувати рішення суду, своєю владою призупиняти їх рішення і виставляти свої умови, які йдуть врозріз з Конституцією нашої держави. Життя людини для них – ніщо…

Ось тому інваліди-ліквідатори на голо­довці, як на останньому рубежі, намагають­ся достукатися до людяності наших чинов­ників, достукатися до рідної України, яку вони захистили в тому роковому 1986 році.

В народі кажуть: «Хто не хворів – той болю ближнього не зрозуміє».

Я кажу: «Хто не був на ліквідації аварії – той ліквідатора не зрозуміє».

Мені так хотілося, щоб Ви на сторінках своєї газети надрукували цього листа в під­тримку моїх друзів, які знов страждають: тепер уже не від радіації на станції, а від сва­вілля наших чиновників. І ніхто не хоче задуматися, щоб робити людям добро. Роби людям добро – воно сторицею тобі віддячить. Але ми, ліквідатори, цього не бачимо.

P.S. Велике Вам спасибі за газету «Лица», яку я давно виписую і всім розказую, що вона найсправедливіша і най­краща.

З повагою до Вас,

учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії,
інвалід другої групи

Поділитися: