Чий город?

18 жовтня 2014 о 11:00 - 2509
Чий город?

Питання читачки газети «Лица»:

«Господарі приватного будинку (по усній домовленості) віддають свій город під будівництво державного будинку. Взамін одержують земельну ділянку державної власності. Ця земельна ділянка потім (без документально) слугує цим господарям городом, 15-16 років. Техпаспорт домоволодіння не замінявся.

Якщо власником будинку стає інший господар, в чию власність переходить ця земельна ділянка: держави чи нового власника будинку?

Є.С., м. Апостолове».

Відповідь:

Шановна Євдокіє Семенівна!

З інформації, що була вказана у Вашому листі – щодо бездокументального обміну городу під будівництво державного будинку на земельну ділянку державної власності, можемо зазначити наступне:

У випадку якщо на город, який є земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням, були оформлені документи (отримано державний акт, оформлено договір оренди), то його обмін на земельну ділянку державної власності на підставі усної домовленості не породжує жодних юридичних наслідків, оскільки Законодавством України встановлено наступне:

— по-перше,  статтею 716 Цивільного кодексу України (далі – Кодекс) встановлено, що до договору міни (а по суті обмін земельними ділянками, що відбувся, є міною, предметом якої є земельні ділянки) застосовуються загальні положення про купівлю-продаж. В свою чергу, відповідно до статті 657 вказаного Кодексу договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а відповідно до ст. 220 Кодексу у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є нікчемним, крім випадку його визнання дійсним судом.

Відтак, усна домовленість у даному випадку не породжує юридичних наслідків.

— по-друге, згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відтак, обмін вашого городу на земельну ділянку державної власності теж не вбачається можливим, оскільки, як вже зазначено, земельні ділянки передаються громадянам за рішенням компетентних органів влади.

Тобто фактично обмін земельними ділянками не відбувся, а відтак «город під будівництво державного будинку» лишається у Вашій власності.

Більш детальну інформацію з огляду на Вашу заяву, нажаль, надати не можемо через брак інформації і радимо звернуться до фахівця у галузі права з описом ситуації та відповідними документами на земельну ділянку.

Відповідь підготовлена фахівцями Legalway (адреса в Інтернеті: http://www.legalway.com.ua/).

Поділитися: