Нащо за рахунок держбюджету підтримувати господарюючого суб’єкта?

01 вересня 2014 о 14:37 - 2402

Олена ГарагуцОлена Гарагуц


Нащо за рахунок держбюджету підтримувати господарюючого суб’єкта?

Шановний Сергію Мироновичу!

Колектив Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти звертається з проханням зупинити ініціативу департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а саме – ініціативу директора департаменту, Демчика Олександра Ігоревича) щодо об’єднання нашого інституту з Інститутом підприємництва «Стратегія» (м. Жовті Води).

На нашу думку, таке об’єднання є недоцільним і навіть шкідливим з наступних причин:

  1. Інститут підприємництва «Стратегія» не має ніякого відношення до педагогічної діяльності, яка є вузькопрофільною спеціалізацією нашого інституту.

Згідно ліцензійних документів, він готує фахівців з економічної кібернетики, економіки підприємства, менеджменту організацій та адміністрування, інженерії програмного забезпечення, обліку й аудиту.

У той же час наш Інститут здійснює підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників і працює у сфері післядипломної педагогічної освіти.

У сферах діяльності наших закладів немає жодної точки перетину, відповідно, немає ніяких змістовних засад сумісної діяльності навіть на проектному рівні, не кажучи вже про організаційне об’єднання.

  1. Наш Інститут є успішним закладом, що нарощує щороку обсяги діяльності, навіть в умовах проблемного фінансування – за рахунок упровадження інноваційних, зокрема, дистанційних форм навчання, формування експериментальних освітніх мереж та єдиного регіонального віртуального освітнього простору.

В Інституті створена третя в Україні за потужністю (після Києва та Харкова) наукова школа філософії освіти (5 докторів наук, ще 3 завершують роботу в цьому році, понад 30 кандидатів наук), щороку підвищення кваліфікації проходять понад 17 тис. педагогів області.

У той же, час Інститут підприємництва «Стратегія» є деградуючим, можливо, «помираючим» освітнім закладом з неякісними освітніми послугами, постійним зниженням кількості абітурієнтів та проблемами у формуванні науково-викладацького складу.

Для прикладу: у нашому Інституті професорів та докторів наук більше, ніж у Інституті підприємництва «Стратегія», хоча викладацький склад майже у два рази менший.

Про незадовільний рівень освітніх послуг та корупцію в Інституті підприємництва «Стратегія» свідчать, зокрема, відгуки його студентів та випускників в Інтернеті.

В.о. ректора Інституту підприємництва «Стратегія» (м. Жовті Води) Дмитрій Ядранський – 37-річний вчений, доктор економічних наук, доцент,розуміє катастрофічний стан свого навчального закладу. У своєму інтерв’ю він заявив:

«Сразу хочу разочаровать тех, кто считает, что ИП «Стратегия» закроется или станет жертвой большого вуза: мы не сдадимся! Я убежден, что Желтые Воды будут гордиться нашим институтом, как это было во времена его первого ректора. Я обещаю это и жителям города, и будущим абитуриентам».

На жаль, замість розвитку власного закладу він обрав стратегію використання ресурсів нашого інституту для того, щоб вирішити свої проблеми.

  1. В Інституту підприємництва «Стратегія» є досвід співпраці з Національною гірничою академією (м. Дніпропетровськ) у сумісній підготовці фахівців з отриманням дипломів НГА.

За логікою, при відсутності можливостей власного існування, інститут мав би продовжувати цю співпрацю з перетворенням у філію НГА. Таке об’єднання відповідатиме загальній тенденції до скорочення малоефективних вишів в Україні і буде обґрунтованим з погляду оптимального використання ресурсів при наявності спільної сфери освітньої діяльності. Однак таке або подібне об’єднання з відповідним за профілем закладом чомусь ні керівництвом інституту, ні департаментом освіти та науки ОДА не розглядається.

  1. Специфікою нашого інституту є використання досвідчених кадрів, оскільки підвищення кваліфікації ґрунтується передусім на передачі досвіду. Наставництво на сьогодні вважається найбільш ефективною формою післядипломної освіти і вимагає відбору найкращих професіоналів, які проявили себе у практичній діяльності. Тому кістяк інституту складають працівники з 20-30-річним досвідом педагогічної роботи.

При руйнуванні інституту (звільненні наших досвідчених спеціалістів для того, щоб зберегти викладацький склад Інституту підприємництва «Стратегія»), потім відновити такий кадровий потенціал за короткий час буде практично неможливо, що приведе до системних проблем у сфері післядипломної педагогічної освіти регіону на довгі роки.

  1. У відповідності з новим Законом «Про вищу освіту», особливий акцент робиться на розвитку самоврядних засад освітніх закладів. Зокрема, при прийнятті стратегічних рішень розвитку обов’язковим є врахування думки колективу.

Колектив Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти виступає проти об’єднання з Інститутом підприємництва «Стратегія». Однак його думка керівництвом департаменту освіти та науки ігнорується.

  1. Наш Інститут є бюджетною організацією, кошти від госпрозрахункової діяльності Інституту також йдуть у бюджет, ми не маємо права витрачання коштів за межами освітнього процесу.

Інститут підприємництва «Стратегія» є, по суті, самостійно господарюючим суб’єктом, він фінансується з бюджету лише в частині виконання державного замовлення (як отримувач бюджетних коштів) і має право самостійного витрачання своїх коштів (скажімо, для придбання квартир співробітникам інституту).

При створенні єдиної структури, по суті, відбудеться переливання коштів державного бюджету у бюджет самостійно господарюючого суб’єктаз їх подальшим самостійним використанням керівництвом останнього. Іншими словами, за рахунок державного бюджету підтримується економічно неефективний господарюючий суб’єкт, що наносить пряму фінансову шкоду державним інтересам. Ми вважаємо, що у відповідності з існуючим законодавством така ситуація має явні ознаки корупційної угоди, основою якої є домовленості керівництва департаменту освіти та Інституту підприємництва «Стратегія».

Таке враження посилюється в умовах відсутності будь-яких раціональних причин об’єднання нашого Інституту з Інститутом підприємництва «Стратегія», що ми показали вище.

Виходячи з представленої аргументації, ми просимо Вас взяти під свій контроль ситуацію з об’єднанням Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та Інституту підприємництва «Стратегія» і не допустити реалізації цієї шкідливої ініціативи.

Колектив інституту

(підписи на 5-ти листах –

у розпорядженні редакції газети «Лица»)

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: