Дискредитація ЗСУ, як побічний ефект протистояння інформаційних міфів і фейків політичних опонентів

30 жовтня 2019 о 21:09 - 40031

Avataradmin


Дискредитація ЗСУ, як побічний ефект протистояння інформаційних міфів і фейків політичних опонентів

Важко сказати чи то навмисно, чи від політичної короткозорості і розумової недалекоглядності, але побічний ефект інфодвобоїв – дискредитація державного статусу, а останнім часом – Збройних сил України. 

Початок тижня відзначився «зрадою», яку розганяли у соцмережах відповідні групи (+ боти) та смітникові сайти, з приводу невідповідного кольору плаття дружини президента Зеленського під час візиту до Японії. А от під кінець ми зафіксували активність в бік колишнього президента. Тема – безпрограшна – озброєння і знаряддя для ЗСУ, які постачали підприємства, що входять до ореолу Порошенко. І якщо тема про санітарні автомобілі «Богдан» вже як в соте переспівана в караоке пісня, коли вже і караоке трохи втомлене і співак навіть не племінник Повороті. То закид з приводу «лайна» про новітню українську мінометну систему «Барс-8ММК» – щось новеньке.

Аби уникнути звинувачень у заангажованості, одразу зафіксуємо, що цим фактчеком ми не ставимо за мету проспівати оду вдячності Петру Олексійовичу за диво-зброю. Мета розслідування – показати маніпулятивні маркери, за допомогою яких, граючи на струнах політичних невдоволень, вводять в оману пересічних громадян і дискредитують ЗСУ.

 

ГОЛОВНИЙ МЕСЕДЖ: «Труна на колесах … – витвір порошенківського «Богдана»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

СПРОСТУВАННЯ:

В головному меседжі, який передує повідомленню, вже закладається негативний акцент відношення до всього, що пов’язане з Порошенко. Безумовно, кожен громадянин має право на свою думку про того чи іншого політичного діяча. Безумовно, до пана Порошенко в громадському суспільстві накопичилось чимало питань (об’єктивних та тих, що сформовані під впливом дезінформації). Але в даному випадку формула «поганий Порошенко = погана продукція його підприємств» – є суто маніпулятивною, направленою на дискредитацію всього, що пов’язано з цим прізвищем. В даному повідомленні – озброєнь.

МЕСЕДЖ 1«…труна на колесах називається «Барс-8»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ

СПРОСТУВАННЯ:

На початку повідомлення та в ілюстрації до «фахового» аналізу вказується назва бронеавтомобіля – «Барс-8». Проте, далі «автор» гнівно розмірковує, що в цю «труну» впхнули ще й міномет. Однак, мінометна версія «Барс-8» має маркування «Барс-8ММК». Крім того, за даними Українського мілітарного порталу, існує як мінімум 6 модифікацій «Барсу». І кожна з них має своє технічне ідентифікаційне кодування. Тому меседж, де подається лиш загальна назва «Барс-8», а далі вибудовуються «претензії» до зовсім іншої модифікації є маніпулятивним (прийом – узагальнення, спрощення). До того ж така логіка вказує на виключну некомпетентність творців повідомлення.

МЕСЕДЖ 2«…армія озброєна не сучасними танками і літаками, а ось таким г…»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕПРАВДА

СПРОСТУВАННЯ:

Станом на 2019 рік за даними міжнародного рейтингу потужності збройних сил Global Firepower, Україна увійшла у 30-ку найпотужніших армій світу. У рейтингу (крім інших факторів) враховуються як кількісні так і якісні показники видів озброєння. Акцентується увага на оснащенні танками, артилерією, авіацією, БПМ і т. д.

Що стосується армії України, то значна частина озброєнь, особливо танків, артилерії, БМП, літаків – це модернізовані зразки. Але модернізація – не означає погана зброя. Наприклад, основний бойовий танк США, знаменитий «Абрамс» був прийнятий на озброєння армії Сполучених Штатів у 1979-1980 рр. і у модернізованих варіантах експлуатується і по сьогодні – тобто майже 30 років!

В даному меседжі також присутній опосередкований посил, що «Барс-8» та його модифікації – не сучасна зброя. За даними Українського мілітарного порталу розробка бронеавтомобіля була розпочата у 2015 році, перші прототипи (в тому складі і мінометний варіант) були продемонстровані на виставці «Зброя та безпека» у 2015, 2016 та 2017 роках. Державні випробування розпочато у 2017 році, а у 2019 – бойова машина прийнята на озброєння ЗСУ.

Слід згадати, що аналогічні системи мінометного вогню – є сучасним трендом. Вони активно розробляються, приймаються на озброєння або вже прийняті в арміях таких країн як: США, Росія, Грузія, Швейцарія, Сінгапур, ОАЕ, Ізраїль, Німеччина.

Зважуючи на ці дані другий меседж є неправдою і маніпуляцією.

 МЕСЕДЖ 3«Ця автівка змонтована з імпортних частин. Отже має ціну не меншу за нормальний танк…»

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

СПРОСТУВАННЯ:

Специфікою виготовлення транспортних засобів – він маршрутних автобусів до автівок-важковиків концерну «Богдан» – є крупновузлове збирання. Сказати, що це недолік – буде недоречно. В розвинених країнах за таким методом працюють сотні підприємств.

Щодо Брас-8, то неправдою є те, що «автівка змонтована з імпортних частни». Українська бойова машина зібрана на платформі пікапа Dodge Ram – тобто, використана рама та колісна база, двинуг – 6,7-літровий турбодизель Cummins. Є інформація, що на перших машинах використана імпортна броня, але на серійних – вітчизняна. Решта «начинки» авто – теж українські. Тому меседж щодо змонтованості «з імпортних частин» – не відповідає дійсності.

Що стосується вартості, то у відкритому доступі закупівельна вартість не фігурує. Проте спробуємо розрахувати хоча б умовну вартість, аби зрозуміти – чи співставна вона з вартість «нормального танку».

Найвища вартість пікапа Dodge Ram в Україні, яку вдалося встановити – $111000. Припустимо, що броньований бойовий варіант коштує вдвічі більше. Озброєння – окрема витратна категорія. За інформацією з відкритих джерел, експериментальний зразок було озброєно 120-мм мінометом іспанського виробництва, вартість якого $90 000. Чому саме Іспанія. Тутешня компанія Everis Aeroespacial Y Defensa S.L розробила механізм приведення у бойове положення і наведення міномета. Тобто, умовна вартість «Барс-8ММК» може складвти під $300 000.

Чи співставна ця сума з вартістю «нормального» танку? По-перше, класифікації «нормальний» танк у світі не існує. Танки можуть поділятися на легкі, середні, важкі і т.д. Проте, з середини минулого століття в світі прийнятий інший стандарт – основний бойовий танк. Саме такими танками озброєні практично всі армії світу (які взагалі мають важке озброєння). Основний бойовий танк ЗСУ – Т-64 «Булат» (є і модифікація Т-80У«Оплот»). За даними Укроборонпрому вартість «Булату» для ЗСУ складає $1,6-2 млн.

Тобто навіть завищена умовна вартість «Барс-8ММК» не співставна з ціною «Булату».

До того ж, автори посту (якщо вони існують) виказують повну некомпетентність, щодо застосування і поєднання видів збройних сил у сучасній армії. Одними танками і навіть літаками жодна армія світу сьогодні не воює. Цим потужним бойовим машинам, якими є танки, необхідна підтримка різних інших видів засобів та озброєнь. При певних обставинах – і мінометних систем. 

МЕСЕДЖ 4: «…вона (машина – ред.) оснащена бронею яка захищає лише від куль…»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ

СПРОСТУВАННЯ:

Кожен вид зброї розробляється для виконання певних завдань. Це впливає на тактико-технічні характеристики, які закладаються від початку її проектування. Військова конструкторська думка працює за формулою оптимального співвідношення різних характеристик бойової машини.

«Барс-8ММК», за даними Укроборонпрому має броньований протимінний і балістичний захист за стандартом STANAG 4569 Level 2, що відповідає світовим нормам для даного класу техніки. Мінометна система, що встановлена на «Барсі», має максимальну дальність стрільби 7 200 метрів. Тобто це зброя не першої лінії, тому має оптимально необхідне бронювання для свого способу застосування – стрільби по об’супротивника з відносно дальніх дистанцій, закритих позицій.  

МЕСЕДЖ 5: «…колеса будуть її котити… а всього їх 4 а не 8…»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

СПРОСТУВАННЯ:

При бойовій масі 8 тон «Барс-8ММК» має вантажопідйомність 2 тони кг, що дозволяє перевозити запас мін у кількості 60 штук і сам міномет.  Мотор має потужність 385 к.с., колесна база – повнопривідна. Це дозволяє бойовій машині рухатися по бездоріжжю і мати максимальну швидкість 120 км/год. Тому говорити, що 4 колеса – це недолік – недоречно. Восьмиколісна база – це зовсім інший клас техніки.

МЕСЕДЖ 5: «… богданівські ідіоти вирішили використовувати її у тактичних цілях…»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ

СПРОСТУВАННЯ:

По великому рахунку, дальність стрільби міномета і визначає саме тактичний рівень використання «Барс-8ММК». Бо стратегічний – це дальність як мінімум від 20-30 км. А надсучасні артилерійські системи мають дальність стрільби до 50-70 км, реактивні – до 200-300 км.

МЕСЕДЖ 6: «…автори суперпроекту розраховують, що буде як на параді… що можна буде зупинитися, виповзти на зовні і бахнути по ворогу…»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ

СПРОСТУВАННЯ:

За даними Укроборонпрому «Барс-8ММК» оснащений 120-мммінометом, і призначений для підтримки вогнем наземних підрозділів в умовах сучасної маневрової війни. Для приведення комплексу у бойовий стан із похідного, необхідно лише 30 секунд, а покинути позицію можливо всього за 20 секунд після останнього пострілу.

Скорострільність бойової машини – 12 пострілів за хвилину. Тобто – один постріл кожні 5 секунд. За такого розрахунку, установка зможе покинути позицію (аби не попасти під контрбатарейний вогонь) вже в той момент, коли остання випущена міна якраз буде влучати в ціль.

Ставка в розробці і застосування таких систем робиться на високу мобільність і швидкість – одні із ключових характеристик бойових систем у сучасній війні.

Олександр Гороховський, Без Брехні

Підписуйтесь на наш телеграмм

Поділитися: